04
مارس

حسگر شگفت انگیز شارپ

 

 

کمپانی ژاپنی شارپ به تازگی موفق به توسعه حسگری شده که قادر است با بررسی یکی از عوامل مؤثر در رگهای خونی، برخی از بیماری‌های کشنده و مهلک نظیر آلزایمر و دیابت را شناسایی کند.

عملکرد این دستگاه بر اساس تشخیص میزان گلیکوزیله شدن پیشرفته موجود در خون است که به اختصار AGE نامیده می‌شود. به طور ساده می‌توان گفت که AGE یکی از فاکتورهای اساسی در رشد بیماری‌های خطرناک در بدن انسان است و یکی از روش‌های تشخیص آن بررسی رگهای خونی است.

شرکت ژاپنی شارپ نمونه اولیه سنسور جدید خود را در نمایشگاه Semicon 2014 که سوم تا پنجم دسامبر در ژاپن برگزار شد، به نمایش گذاشت. در این نمایشگاه عملکرد کلی سنسور جدید شرکت شارپ به تماشاگران نشان داده شد و میزان فاکتور AGE رگهای خونی برخی از آنان به صورت نمودار مشخص شد. نکته مهم در مورد این سنسور یکه تاز بودن از نظر عملکرد است چرا که سنسورهای اندازه‌گیری قند خون رایج در بازار نمی‌توانند این فاکتور را نمایش دهند.

با استفاده از این سنسور می‌توان بیماری دیابت را در مراحل اولیه شکل‌گیری در بدن به طور کامل تشخیص داد و از این طریق اقدام‌های لازم را به انجام رساند. بر اساس برنامه‌ریزی سران شرکت شارپ قرار است سنسور جدید این کمپانی از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ به طور رسمی وارد بازارهای جهانی شود.

 گلیکوزیله چیست؟

زمانی که بدن بیش از حد نیاز، شکر دریافت کند پروتئین‌ها نمی‌توانند عمل‌کرد درستی داشته باشند، بنابراین قادر به انجام وظایف عادی خود نخواهند بود. در این شرایط بدن در حالتی غیر طبیعی قرار می‌گیرد و به حالت گلیکوزیله شدن وارد می‌شود. این حالت منشاء بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، جنون، سرطان، فشار خون بالا، تصلب شرایین و بسیاری از بیماری‌های کشنده دیگر است. به نوعی می‌توان AGE را عامل اصلی تمام بیماری‌ها دانست

فاکتور AGE رابطه مستقیمی با میزان قند خون دارد اما برخلاف قند خون، از تغییرات و نوسان اندکی برخوردار است و تشخیص آن به سادگی میسر نیست.

دستگاه برای تشخیص فاکتور AGE از نور آبی-بنفش با طول موج ۳۶۵ نانومتر استفاده می‌کند. نور به انگشت فرد تابیده شده و وارد رگهای انگشت می‌شود و میزان انباشتگی AGE را در رگهای خونی بررسی می‌کند. در حال حاضر کمپانی شارپ مشغول انجام آزمایش‌های گوناگون با استفاده از این سنسور است و بسیاری از این آزمایش‌ها به کمک دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی به انجام می‌رسند تا کاربردهای این دستگاه مشخص شده و نقاط ضعف احتمالی آن شناسایی و از بین بروند. سران این کمپانی اعلام کرده‌اند که به منظور کسب مجوز لازم برای استفاده از این محصول در صنایع پزشکی، رایزنی‌هایی را با مقامات دولتی ژاپن آغاز کرده‌اند.